lightbg lightbg
Ciro Ferrara
ferrara-art.pngZawsze wesoły, spokojny i opanowany. Grał w Turynie przez 11 lat. Lat pięknych i pełnych sukcesów: 6 tytułów mistrza Włoch, Puchar Europy, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny. Nie są to jednak wszystkie trofea byłego gracza Juve. Pierwsze sukcesy odnosił w swoim macierzystym klubie - SSC Napoli.

Drogę ku sławie rozpoczął 11 lutego 1967 roku w Neapolu,  kiedy to... przyszedł na świat. Tam również stawiał swoje pierwsze kroki w wielkiej piłce. Mając zaledwie 18 lat zadebiutował w serie A. Był to początek najlepszego okresu w dziejach klubu. Jego największą gwiazdą był legendarny Diego Maradona. Ferrara zawsze bardzo pozytywnie wypowiada się o wielkim Argentyńczyku "Zawsze dowcipny i bardzo skromny. To naprawdę wspaniały człowiek". W 1987 roku Napoli zdobyło pierwsze w swojej historii scudetto. Parę tygodni później zgarnęło również Puchar Włoch. Ciro był już wtedy graczem pierwszego składu. Był to również czas osobistego sukcesu młodego defensora - 10 czerwca w meczu z Argentyna zadebiutował w kadrze Italii.

Tymczasem złoty okres w dziejach Napoli wciąż trwał: w 1989 w wielkim stylu zdobyło Puchar UEFA, rok później drugie scudetto by po kolejnym sezonie święcić zdobycie Superpucharu Włoch. Kiedy wydawało się, że Napoli jeszcze długie lata będzie znaczącym zespołem we Włoszech i Europie przyszło nieszczęście. W marcu 1991 roku Diego Maradona został przyłapany na stosowaniu dopingu. Zoferrara2-art.pngstał zawieszony na 15 miesięcy i do klubu z południa Włoch już nigdy nie wrócił. Wraz z jego odejściem zakończył się również "piękny sen" kibiców SSC Napoli. Ferrara został jednak w zespole jeszcze przez trzy sezony. Odszedł dopiero przed sezonem 1994/95 kiedy to razem ze szkoleniowcem Marcelo Lippim przeniósł się do Juventusu. Nie wiedzieli jeszcze, że obaj staną się legendami w najsławniejszym włoskim klubie.

Na sukcesy nie musiał czekać. Już pierwszy sezon w "Starej Damie" przyniósł scudetto, Puchar Włoch i Superpuchar. A był to dopiero przedsmak tego co go w Juventusie czekało. Sezon 1995/96 zaowocował upragnionym triumfem w Pucharze Europy. Jednak na tym się nie skończyło - tego lata nie było mocnych na bianconerich - klubowe zbiory powiększyły się o Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny ! Do pełni szczęścia Ciro zabrakło tylko wyjazdy na Euro'96 w czym przeszkodziła mu kontuzja. Kolejne lata to znów czas sukcesów w barwach Juve. Niestety nigdy nie udało sie powtórnie wygrać Ligi Mistrzów mimo, że Juventus aż trzy razy dochodził do finału. Niepowodzenia na arenie Europejskiej powetował sobie na rodzimych boiskach. W ciągu 9 lat aż 5 razy scudetto wędrowało do Turynu.

W swoim ostferrara3-art.pngatnim sezonie w "La Vechcia Signora" nie łapał sie już do pierwszego składu. Mimo to Fabio Capello zdobył się na piękny gest wobec weterana - pod koniec sezonu pozwolił rozegrać mu 500 mecz w Serie A. Swoją przygodę z piłka Ferrara oficjalnie zakończył 9 czerwca 2005 roku pożegnalnym meczem, w którym zmierzyły się dwa klubu, którym oddał swe serce: Napoli i Juventus. W spotkaniu udział wzięły takie gwiazdy jak: Viali, Careca, Zidane, Alemao, Del Piero, Mauro, Nedved, Zola, Bagni, Buffon, Giordano, Trezeguet, Maradona, Pecchia czy Ravanelli. Po spotkaniu kibice długą owacją dziękowali zawodnikowi za te wspaniałe lata i sukcesy do jakich sie przyczynił.

Komentarze [0] Odśwież komentarze
Nie ma żadnego komentarza
 
 
Wyniki Serie A
Poprzednie spotkanie

Brak poprzednich spotkań.
Następne spotkanie

Brak następnych spotkań!
Tabela Serie A
M Pkt +/-
13 Udinese 3 3 -2
14 Napoli 3 2 -1
15 Verona 3 2 -2
16 Juventus 3 1 -2
17 Empoli 3 1 -3
18 Carpi 3 1 -4
19 Bologna 3 0 -4
Sklep piłkarski Nike
Juventus
Tego dnia urodził się...
ALBANIA, REPUBLIC OF Riza Lustha
... urodzil sie 101 lat temu.
ITALY, ITALIAN REPUBLIC Alfredo Travia
... urodzil sie 93 lat temu.
ITALY, ITALIAN REPUBLIC Luigi Fuin
... urodzil sie 89 lat temu.
ITALY, ITALIAN REPUBLIC Franco Dianti
... urodzil sie 75 lat temu.
Buttony
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 815 gości i 3 użytkownik 
Leon, nicram444, batigol