lightbg lightbg
Dekada 1910-1920
 
JUVENTUS W LATACH 1910-1920
 

art-dekada2_2

 
Dekada bez sukcesów
 

Przed sezonem 1910/11 włoska federacja postanowiła powiększyć grono uczestników ligowych zmagań o region Veneto-Emilia. Okazało się jednak, że z powodu problemów logistycznych i finansowych, niemożliwe będzie rozegranie dwóch rund przez wszystkie zespoły. Podzielono więc rozgrywki na dwie grupy: główną i Veneto-Emiliano, której zwycięzcy mieli się spotkać w wielkim finale. Drugą z nich bez problemów wygrała Vicenza, w pierwszej bezkonkurencyjne okazało się Pro Vercelli. Juventus nie może zaliczyć swojego występu w tych rozgrywkach do udanych, na szesnaście rozegranych kolejek wygrał tylko trzy spotkania, cztery zremisował, a dziewięciokrotnie przegrywał, zajmując ostatecznie dopiero dziewiątą lokatę. W wielkim finale Pro Vercelli dwukrotnie wygrało z Vicenzą (3-0 i 2-1), zdobywając swoje trzecie mistrzostwo.

Sezon 1911/12 rozegrano na tej samej zasadzie, co rozgrywki z poprzedniego roku. Grupę ogólną zdominowały ekipy Pro Vercelli oraz Milanu, a Juventus wypadł tylko trochę lepiej niż przed rokiem, ponownie wygrywając jedynie trzy razy na 18 kolejek, ale tym razem jeszcze gorzej prezentowały się ekipy US Milanese i Piemonte. W grupie Veneto-Emiliano rywalizacja była wyjątkowo wyrównana, a dzięki zwycięstwu w ostatniej kolejce nad Bologną 2-1 Venezia awansowała do finału rozgrywek. Tam jednak ponownie górą było Pro Vercelli, które nie dało szans rywalom, wygrywając 6-0 i 7-0, dzięki czemu zdobyło czwarte w historii klubu Scudetto.

art-dekada2_1Do rozgrywek w sezonie 1912/13 zgłosiło się jeszcze więcej zespołów, również ze środkowych Włoch, dlatego federacja postanowiła powrócić do formuły grup eliminacyjnych. Liderzy poszczególnych grup z północy kraju trafiali do kolejnej rundy, z której zwycięzca miał się zmierzyć z triumfatorem grupy Torneo Peninsulare. W niej do finału trafiły ekipy Napoli i Lazio, a ostatecznie (2-1 i 1-1) do finału mistrzostw awansowali Biancocelesti. Bianconeri przygodę z tym sezonem zakończyli na ostatnim miejscu w grupie piemonckiej, z której do kolejnej rundy awansowały ekipy Pro Vercelli oraz Casale. Pro Vercelli wygrało grupę finałową i 1 czerwca 1913 roku nie dało szans Lazio, wygrywając 6-0 i kompletując piąte mistrzostwo.

Formuła rozegrania mistrzostw krajowych powtórzyła się w kolejnym sezonie, 1913/14. Tym razem w Torneo Peninsulare uczestniczyło 16 ekip, które podzielono na Toskanię i Rzym, a w Torneo Maggiore 29 zespołów, podzielonych na trzy grupy: zachodnią, centralną i wschodnią. Z grupy centralnej do fazy finałowej awansowały ekipy Interu i Juventusu, które wyprzedziły m.in. Milan, jednak klasyfikację finałową wygrało Casale wyprzedzając Genoę, Nerazzurrich i Bianconerich (czwarte miejsce). Casale w finale spotkało się z Lazio, któremu nie dało szans, a dzięki zwycięstwom 7-1 i 2-0 zapewniło sobie pierwsze i jedyne Scudetto.

 
I Wojna Światowa 1914-1918
 

Sezon 1914/15 zgromadził 15 ekip w Torneo Peninsulare, które ponownie podzielono na grupy Toscana i Lazio oraz 36 drużyn z północy podzielonych na grupy A-F. Juventus w grupie B zajął drugie miejsce za Torino, awansując do kolejnej rundy, w której musiał uznać wyższość Genoi i Casale. Do fazy finałowej awansowały Genoa, Torino, Inter oraz Milan, a tytuł mistrzowski powrócił w ręcę Grifonich.

Rozgrywki w sezonie 1915/16 rozpoczęły się, Bianconeri wygrali nawet grupę piemoncką i zajmowali drugie miejsce w fazie finałowej Coppa Federale, jednak z powodu wojny rozgrywki przerwano aż na cztery lata.

Po zakończeniu działań wojennych, włoska liga rozpoczęła zmagania od sezonu 1919/20. Ponownie w finałowym spotkaniu mieli się zmierzyć zwycięzca Torneo Peninsulare, zrzeszającego zespoły z środkowych Włoch, z triumfatorem Torneo Maggiore z ekipami z północy Italii. Bianconeri z etapu regionalnego awansowali do kolejnej rundy razem z Pro Vercelli oraz Torino, a grupę półfinałową wygrali wyprzedzając US Milanese. W finale ich rywalami były ekipy Interu i Genoi - z Grifonimi Stara Dama wygrała 3-2, jednak uległa Interowi 1-0, który w finałowej konfrontacji pokonał 3-2 Livorno i zdobył drugie Scudetto.

Komentarze [0] Odśwież komentarze
Nie ma żadnego komentarza
 
 
Wyniki Serie A
Poprzednie spotkanie

Brak poprzednich spotkań.
Następne spotkanie

Brak następnych spotkań!
Tabela Serie A
M Pkt +/-
13 Udinese 3 3 -2
14 Napoli 3 2 -1
15 Verona 3 2 -2
16 Juventus 3 1 -2
17 Empoli 3 1 -3
18 Carpi 3 1 -4
19 Bologna 3 0 -4
Sklep piłkarski Nike
Juventus
Tego dnia urodził się...
ALBANIA, REPUBLIC OF Riza Lustha
... urodzil sie 101 lat temu.
ITALY, ITALIAN REPUBLIC Alfredo Travia
... urodzil sie 93 lat temu.
ITALY, ITALIAN REPUBLIC Luigi Fuin
... urodzil sie 89 lat temu.
ITALY, ITALIAN REPUBLIC Franco Dianti
... urodzil sie 75 lat temu.
Buttony
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 802 gości i 2 użytkownik 
Leon, batigol