W ostatnim czasie Serie A stała się ligą bogatą w młode talenty, które wyławiane są przez największe kluby we Włoszech lub są już od początku ich częścią. Dzięki tym piłkarzom pojawiają się też w kolejnych sezonach takie rewelacje rozgrywek jak Torino, Sassuolo czy teraz Atalanta
W klubie z Bergamo było trzech zawodników, którzy zwrócili na siebie szczególną uwagę możnych. Mowa oczywiście o Kessiem, Gagliardinim oraz Caldarze. Dwóch ostatnich wywalczyło już sobie transfer do wielkich klubów - Gagliardini do Interu, zaś Caldara do Juventusu, choć do lata 2018 roku pozostanie jeszcze w Atalancie.
Właśnie sylwetkę Mattii Caldary - najnowszego nabytku Starej Damy - przybliżymy tak, by poznać kim jest 22-latek, jaki jest jego styl gry, jakie ma zalety oraz wady na boisku.

Kim jest Mattia Caldara?
Obrońca urodził się w Bergamo, czyli w mieście położonym na północy Włoch. Caldara od najmłodszych lat trenuje w Atalancie. Przechodził przez wszystkie juniorskie kategorie wiekowe aż do ostatniego poziomu, czyli zespołu seniorów.
W wieku 17 lat, czyli w sezonie 2011/2012, Mattia zadebiutował w drużynie Atalanty U19 przeciwko Udinese U19. Nerazzurri wygrali wówczas 2-1, a obrońca zrobił bardzo dobre wrażenie na obserwatorach tego spotkania. W następnym sezonie Caldara wystąpił w 22 meczach dla Primavery B i był kluczowym zawodnikiem tego zespołu. W sezonie 2013/2014 piłkarz pozostał w tej samej drużynie i rozegrał 30 meczów w sezonie. Ponadto zaliczył nawet 45 minut w Serie A.

Sezon 2014/2015 to wypożyczenie do Serie B do Trapani. Caldara nie zmarnował tam czasu i rozegrał 20 meczów w lidze i 1 w Coppa Italia. Udało mu się strzelić nawet 2 gole. Sezon 2015/2016 to również wypożyczenie, ale tym razem do Ceseny. Tam obrońca rozegrał 29 meczów (Serie B i Coppa Italia) i zdobył 3 bramki. Kolejny sezon rozgrywek to już występy w dorosłej drużynie Atalanty, które poprowadziły Mattię do Juventusu.
Warto też wspomnieć, że 22-latek ma na koncie 9 występów w kadrze Włoch U21.
Jakie są jego zalety?
Caldara w wieku 22 lat jest już dojrzały psychicznie i fizycznie. Mierzy 187 cm i waży około 75 kilogramów, jednak przy niezbyt dużej wadze, jest silny i potrafi zdominować napastnika rywali.
Jedną z jego głównych zalet jest znakomita gra głową zarówno w ataku, jak i obronie. Czasami wydaje się niemożliwe, żeby Mattia wygrał pojedynek w powietrzu, a jednak udaje mu się to. Piłkarz wygrywa średnio 59% pojedynków główkowych, co jak na posturę obrońcy jest dobrym wynikiem. Caldara strzelił w tym sezonie 3 gole, a jednego z nich właśnie głową.

Podczas zwycięstwa 1-0 nad Pescarą, Mattia znakomicie wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Remo Freulera. Sposób, w jaki skierował piłkę do bramki i jak poruszał się w polu karnym, by znaleźć sobie miejsce do swobodnego oddania strzału, wskazuje na wysokie umiejętności w tym zakresie futbolowego rzemiosła.
Kolejnym atutem Caldary jest bardzo dobre ustawianie się i czytanie gry. 22-latek notuje średnią 1,4 odbioru na mecz oraz 2,8 przechwytu na spotkanie. Niska średnia odbiorów w wypadku Matii nie jest wadą, ponieważ nadrabia to wysoką średnią przechwytów, co jest zasługą wspomnianej umiejętności dobrego ustawiania się na boisku.
Ponadto Caldara ma bardzo timing i mocno trzyma się na nogach. Nie daje się wyprzedzać, cierpliwie czeka na ruchy napastnika i ciężko go przedryblować i przejść. Znakomicie potrafi wykorzystać do tego grę swoim ciałem.

Na powyższym zdjęciu widzimy, że Caldara stoi dosyć daleko od swojego zawodnika, by przejąć piłkę, jednak cały czas na niego spogląda. To pomaga mu upewnić się, że zajmuje dobrą pozycję na boisku i albo przejmie piłkę albo momentalnie doskoczy do piłkarza znajdującego się za jego plecami.
Jakie są jego wady?
Jeśli porównywać Mattię do któregoś z obrońców Juventusu, to na pewno do Andrei Barzaglego, którego następcą ma zostać już za półtora roku. Jednak istnieją pewne aspekty gry, które Caldara musi poprawić.
Pierwszą wadą 22-latka jest skłonność do fauli. Chociaż średnia 1 faulu na mecz w tym sezonie i 1 otrzymana żółta kartka nie są niepokojące, to przeszłość już skłania do przemyśleń na ten temat. W Cesenie w 29 meczach otrzymał 4 zółte kartki i 2 czerwone. Takiej statystyki nie może powtórzyć, jeśli chce być naprawdę znakomitym obrońcą.
Po drugie, Caldara musi poprawić grę z piłką przy nodze. Średnia 82% celnych podań na mecz nie jest imponująca zważywszy na to, jaką pozycję na boisku zajmuje. Czasem wydaje się, że zbyt łatwo zdarza mu się stracić piłkę podczas wyprowadzania jej.
Podsumowanie
Mattia Caldara to niewątpliwie utalentowany obrońca, który najważniejsze cechy dla środkowego obrońcy ma już wysoko rozwinięte, a wady nie są tak poważne, by szczególnie martwić się na przyszłość. Pozostanie przez najbliższe półtora roku w Atalancie to bardzo dobry ruch i przez ten czas zawodnik może jeszcze bardziej się rozwinąć. Szczególnie cieszyć może wysoka umiejętność gry głową, co pozwala na dominację we własnym polu karnym oraz kilka bramek w sezonie. Mattia sam siebie określa jako skromnego i nieśmiałego, co może być atutem, bo oznacza to, że woda sodowa nie odbije do głowy 22-latkowi.
źródło: outsideoftheboot.com/transfermarkt.com/własne
Tłumaczeniem i treścią merytoryczną zajął się Maciej Jarosz
Maciejovsky
Maciejovsky
Mattia Caldara - następca Barzaglego
Maciejovsky
Osiągnięcia
Ostatnie wpisy Autora
Komentarze (0)
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Panel Bloggera
Najnowsze Wpisy
Opis Bloga
Popularne wpisy
Najnowsi Bloggerzy
Kategorie Wpisów
Chmura Tagów
Blog Kalendarz