Nowy sezon bez VARu?

Szef włoskich sędziów po raz pierwszy przyznał, że nie wie czy VAR będzie obecny na boiskach Serie A w następnym sezonie.

Analiza wideo budzi mieszane uczucia w swoim debiucie we Włoszech, ale korzyści, które oferuje są często przeważane przez długi czas oczekiwania na decyzję arbitra oraz kontrowersyjne decyzje przy jej zastosowaniu.

"Nie wiem, czy VAR pojawi się w Serie A w przyszłym sezonie, ale mam nadzieję, że tak się stanie. Cały czas pracujemy, aby VAR działał lepiej i sprawniej." - powiedział Marcelo Nicchi w wywiadzie dla Rai Sport. "Dopiero pod koniec pierwszego sezonu, w którym używamy powtórek telewizyjnych zrozumiemy i zastanowimy się, w jaki sposób można poprawić ten system."

źródło: around-j.com

Komentarze (12)

Najpierw to trzeba poczekać na koniec sezonu. Później się zebrać i przeanalizować wszystkie kontrowersje w meczach - mrówcza robota, ale do zrobienia. Później ocenić, jak ten VAR wpływa na wyniki - czy pomaga, a kiedy zawodzi. Na końcu trzeba szukać rozwiązań. To jest niepojęte jak długo się to odbywa w Serie A.

Ja bym nie przekreślał tego systemu. Może niech biegają z jakimiś mini tabletami i w razie W obejrzą sobie na miejscu zamiast biegać do tego monitora kiedy kibice już wiedzą.

  Załączniki
 

To by było typowo włoskie myślenie - zrób krok w przód, żeby potem zrobić dwa kroki w tył. Zatrudnij Conte jako selekcjonera, żeby potem wziąć Venture. Tak samo VAR - system nie jest doskonały, ale tylko przypomnę, że żadna nowinka w piłce nie przyjęła się dobrze od razu. nawet takie rzeczy jak elektroniczna komunikacja sędziów były na początku dużym problemem, a dziś jest to powszechnei stosowane i bardzo ułatwia pracę arbitrów. Poza tym idzie postęp techniki, jeśli VAR będzie kontynuowany to mnóstwo firm zacznie znajdować rozwiązania do tego VAR oraz tworzyć specjalne programy do analizy powtórek, żeby zarobić na tym. Czy coś złego się stało jeśli nawet kilkadziesiąt meczów Serie A się...

To by było typowo włoskie myślenie - zrób krok w przód, żeby potem zrobić dwa kroki w tył. Zatrudnij Conte jako selekcjonera, żeby potem wziąć Venture. Tak samo VAR - system nie jest doskonały, ale tylko przypomnę, że żadna nowinka w piłce nie przyjęła się dobrze od razu. nawet takie rzeczy jak elektroniczna komunikacja sędziów były na początku dużym problemem, a dziś jest to powszechnei stosowane i bardzo ułatwia pracę arbitrów. Poza tym idzie postęp techniki, jeśli VAR będzie kontynuowany to mnóstwo firm zacznie znajdować rozwiązania do tego VAR oraz tworzyć specjalne programy do analizy powtórek, żeby zarobić na tym. Czy coś złego się stało jeśli nawet kilkadziesiąt meczów Serie A się przedłuża o 5-10 minut? Nie sądzę.

Czytaj więcej
  Załączniki
 

najsłabszym ogniwem VARu są sędziowie którzy z niego nieumiejętnie korzystają

nie powinno dochodzić np. do takich sytuacji że sędzie dyktuje rzut karny (bez pomocy Varu) później dyskutuje 2 min z piłkarzami drużyny przeciwnej i podejmuje decyzje że obejrzy nagranie, potem ewentualnie zmienia decyzje - czas ok 5 min (zdecydowanie za dużo)

mogliby np. gwizdać karnego i od razu sprawdzają skrót akcji po czym podtrzymać decyzja bądź ją zmienić ale w dużo krótszym

wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem byłoby obligatoryjne korzystanie z Varu w sytuacjach kiedy gra i taj jest już przerwana np:karny lub czerwona kartka (te sytuacje najczęściej wypaczają mecz jeżeli sędzia się myli - sytuacja...

najsłabszym ogniwem VARu są sędziowie którzy z niego nieumiejętnie korzystają

nie powinno dochodzić np. do takich sytuacji że sędzie dyktuje rzut karny (bez pomocy Varu) później dyskutuje 2 min z piłkarzami drużyny przeciwnej i podejmuje decyzje że obejrzy nagranie, potem ewentualnie zmienia decyzje - czas ok 5 min (zdecydowanie za dużo)

mogliby np. gwizdać karnego i od razu sprawdzają skrót akcji po czym podtrzymać decyzja bądź ją zmienić ale w dużo krótszym

wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem byłoby obligatoryjne korzystanie z Varu w sytuacjach kiedy gra i taj jest już przerwana np:karny lub czerwona kartka (te sytuacje najczęściej wypaczają mecz jeżeli sędzia się myli - sytuacja choćby Mandzukicia z Udine, zamiast karnego graliśmy w osłabieniu)

Czytaj więcej
  Załączniki
 
  1.    mioda1

Dokładnie, podpisuję się pod pierwszym Twoim zdaniem. Przecież powtórki wideo same w sobie nic nie zmieniają, bo i tak kluczowe są: po pierwsze, wola arbitra głównego do konsultacji, po drugie, jego reinterpretacja zdarzenia obejrzanego na wideo.

A wycofanie się z systemu to tak naprawdę robienie jeszcze większego burdelu. Co będą mówić malkontenci w przyszłym sezonie? Ano, że "gdyby był VAR, to bla, bla, bla". Oh, wait...

  Załączniki
 

Co by nie robić o wszystkim decyduje człowiek, a on popełnić może błąd już na początku - czy użyć VAR czy nie. Tu jest problem. Może tak zdjąć decyzję w tym przypadku i dać ją kapitanowi drużyny czy trenerowi?

Coś na styl chellengu. Ciekawe jakby się to sprawdziło.

  Załączniki
 
  1.    juventissimo

To by się sprawdziło tylko wtedy jakby kapitan mógł zażądać challange raz na mecz, a każde następne żądanie byłoby np. pod groźbą żółtej kartki, jeśli okaże się, że nie miał racji.

  Załączniki
 

Już kiedyś pisałem, że jestem za tym aby to trener decydował o tym czy wziąć VAR, podobnie jak w siatkówce. Trener powinien mieć też do dyspozycji określoną liczbę powtórek. Bardzo często widzimy, że sędzia nie decyduje się na powtórkę i tu rodzi się pytanie po co więc jest VAR. Robiąc tak pokazuje, że jest nieomylny i VAR jest mu niepotrzebny.

  Załączniki
 

W Niemczech bodajże nie ma czegoś takiego, że sędzia leci do monitora i ogląda daną sytuację, tylko wszystko dostaje na słuchawkę i na tej podstawie podejmuje decyzję w przypadku wątpliwości. Wydaje mi się, że właśnie w tą stronę powinni iść, zamiast czekać, aż sędzia przebiegnie pół boiska, zacznie oglądać prze 2-3 minuty powtórki, później wróci i dopiero podejmie decyzję. Bezsens totalny.

  Załączniki
 

Kontrowersji odnośnie VARu jest wiele, bo równie dobrze boczni sędziowie nie powinni decydować o spalonym w sytuacji, gdy zawodnik wychodzi sam na sam, tylko akcja mogłaby być kontynuowana, a przykładowo po zdobyciu bramki odbywała się weryfikacja wideo. Dobrym pomysłem byłoby też wprowadzenie na wzór siatkówki np. 1 szansy na połowę na sprawdzenie powtórki na wniosek trenera czy też kapitana drużyny. Przykładowo jeśli ktoś dostaje z łokcia w twarz, a sędziowie tego nie zauważą, to kapitan zgłasza, że chcą wykorzystać VAR. W razie, gdy w dalszej części połowy będą jakieś kontrowersje (typu sędzia nie gwizdnął karnego czy wolnego i nie skorzystał z powtórki), to niestety nie będą mieć...

Kontrowersji odnośnie VARu jest wiele, bo równie dobrze boczni sędziowie nie powinni decydować o spalonym w sytuacji, gdy zawodnik wychodzi sam na sam, tylko akcja mogłaby być kontynuowana, a przykładowo po zdobyciu bramki odbywała się weryfikacja wideo. Dobrym pomysłem byłoby też wprowadzenie na wzór siatkówki np. 1 szansy na połowę na sprawdzenie powtórki na wniosek trenera czy też kapitana drużyny. Przykładowo jeśli ktoś dostaje z łokcia w twarz, a sędziowie tego nie zauważą, to kapitan zgłasza, że chcą wykorzystać VAR. W razie, gdy w dalszej części połowy będą jakieś kontrowersje (typu sędzia nie gwizdnął karnego czy wolnego i nie skorzystał z powtórki), to niestety nie będą mieć możliwości protestowania jeśli wcześniej użyli challenge.

Czytaj więcej
  Załączniki
 
  1.    dimebag11

Dodałbym, że jeśli użyjesz challenge i masz racje to można użyć go ponownie. Dopiero kiedy się mylisz to "przepada".
Byłbym zwolennikiem tego rozwiązania też ze względu na tych wszechobecnych płaczków. Może by część piłkarzy przestała pajacować wiedząc, że ze wzgląd na ich reakcje trener może zareagować challengem.

Chociaż świetną opcją byłoby to o czym mówi Aldo - zatrudnić dodatkowych sędziów przy monitorach i niech informują sędziego na bieżąco. Nie rozumiem co to za problem dać pieniążki "emerytowanym" sędziom co już nie mają kondycji żeby hasać po boisku.

  Załączniki
 

Sporo jest sytuacji, które nawet po obejrzeniu powtórek budzą wątpliwości. Mi Var do gustu nie przypadł. Najbardziej irytuje mnie to że zawodnik strzelił gola, zespół się cieszy, piłka jest już ustawiona na środku boiska, oczekuję się wznowienia gry, po czym sędzia dopiero konsultacje się z operatorem Var. Najlepiej moim zdaniem ten system sprawdził się w Polsce.W miarę szybkie decyzje sędziów to najwiekwza zaleta w Ekstraklasie.

  Załączniki
 

VAR czy nieVAR, Juve wygrywa. Drugiego calciopoli juz nie da sie tak latwo zrobic wiec niech kombinuja w Mediolanie, Rzymie i na smietniku jak tu nas pokoknac

Ale osobiscie uwazam, ze pewna plynnosc systemu nalezy dopracowac aby nie zajmowalo to tyle czasu, ustalic odpowiedzialnosc kto ma podejmowac decyzje, czy sedzia glowny czy jakis za monitorem, bo nie wiadomo teraz czy sedzia musi zobaczyc powtorke czy tez nie.

Moze wprowadzic jakis challenge jak mowia koledzy wyzej, moze jakis rodzaj "domniemania niewinnosci" jesli po weryfikacji nie da sie jednoznacznie rozstrzygnac kwestii spornej. Generalnie jestem za systemem VAR, wiadomo, ze musi on dorosnac.

  Załączniki
 
Póki co nie ma tu żadnych komentarzy

Najnowsze komentarze

Tabela ligowa

# Zespół Z P R PKT
1 Juventus 30 3 5 95
2 Napoli 28 3 7 91
3 Roma 23 7 8 77
4 Lazio 21 8 9 72
5 Inter 20 6 12 72
6 Milan 18 10 10 64
7 Atalanta 16 10 12 60

Wasze Sondy

Mega ultra super hiper spierdolony
20%
Chujowy
20%
Zjebany
20%
Popierdolony
20%
Cipowaty
20%
Dobry trener :D haha, na prawde to jest chujowaty
0%
Panel Menu