Wywiad z Platinim: Piłkarze oszukują

Prezydent UEFA, działacze FIFA i grupa sędziów spotkali się, żeby porozmawiać o wprowadzeniu na boisko dodatkowych " sędziów bramkowych", którzy kontrolowaliby tylko wydarzenia w polu karnym. Pierwsi wzięli udział w eksperymencie trzej włoscy sędziowie: Nicola Rizzoli, Andrea De Marco i Massimiliano Saccani. Arbitrzy z entuzjazmem przyjęli innowacje. Również Platini, który realizując ten pomysł próbuje "przezwyciężyć" opór Seppa Blattera.

art-platini

Czy jest pan zadowolony z wyników eksperymentów z sędzią bramkowym?

Bardzo. Stoimy naprzeciwko wspaniałej idei, która nie wywróci sposobu sędziowania, jak stałoby się przy wprowadzeniu powtórek w zwolnionym tempie. Będziemy mogli natomiast wyeliminować błędy, szczególnie te w polu karnym. Koncepcja jest oczywista, pięciu widzi lepiej niż trzech. Czy sędziowie, którzy brali udział w eksperymencie myślą tak jak pan?
Sędziowie zachowali się dobrze. Rizzoli był bardzo entuzjastyczny. Jeśli może liczyć na dwóch kolegów, to wzmaga w nim poczucie pewności. Jeśli natomiast chodzi o graczy, może to wywołać odmienny efekt. Proszę nam to wytłumaczyć.
To proste. Prawie wszyscy piłkarze nauczyli się mniej lub bardziej oszukiwać. To jest w naturze człowieka. Kibice zdawali sobie z tego sprawę dopiero po powtórce w zwolnionym tempie. Jeśli gracz widzi sędziego blisko bramki, może to na niego podziałać jako groźba. Czy będzie coś do udoskonalenia w tym projekcie?
Oczywiście, jesteśmy dopiero na początku. Do tego służą eksperymenty. Sędziowie będą musieli udoskonalić poruszanie się, kompetencje i komunikację przez słuchawki. Potrzeba będzie na to czasu, ale ważna jest także odpowiedź z boiska. Korzyści są ewidentne. Jeśli chodzi o czas, kiedy zostanie wprowadzony ten zabieg?
My będziemy popierać tę innowację, ponieważ uważamy, że jest bardzo potrzebna. Bardzo mocno w to wierzymy. Trzeba jednak poczekać na ostateczną akceptację ze strony International Board i FIFA. Mam jednak nadzieję, bo jestem już znudzony. Czym panie prezydencie?
Tym, że jestem obrażany przez kibiców, którzy mówią: "Nie robicie nic, żeby uniknąć błędów popełnianych przez sędziów". Ludzie nie oglądają więcej meczu, tylko przejmują się sędzią. To jasne, że "sędziowie bramkowi" nie rozwiążą wszystkich problemów, ale są dużym krokiem naprzód.

źródło: sport.pl za La Gazzetta dello Sport

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze (0)

Póki co nie ma tu żadnych komentarzy

Najnowsze komentarze

Tabela ligowa

# Zespół Z P R PKT
1 Juventus 30 3 5 95
2 Napoli 28 3 7 91
3 Roma 23 7 8 77
4 Lazio 21 8 9 72
5 Inter 20 6 12 72
6 Milan 18 10 10 64
7 Atalanta 16 10 12 60

Wasze Sondy

Mega ultra super hiper spierdolony
20%
Chujowy
20%
Zjebany
20%
Popierdolony
20%
Cipowaty
20%
Dobry trener :D haha, na prawde to jest chujowaty
0%
Panel Menu